میکرودرمی

لینک شبکه های اجتماعی
در صورتی که به توصیه‌های قبل و بعد از لیزر به طور کامل عمل شود و پزشک و اپراتور از تمامی شرایط فرد اطلاع کامل داشته باشند عارضه خاصی رخ نمی‌دهد. لازم به ذکر است که بروز عوارضی از جمله احساس درد یا سوزش خفیف، قرمزی و تورم و در برخی موارد نادر بروز دمل و تاول (بسته به نوع پوست) طبیعی بوده و به‌صورت خودبه‌خود رفع می‌شوند و هیچ جای نگرانی برای فرد وجود ندارد
لیزر توسط ملانین های موجود در ریشه مو جذب شده و روی آن ناحیه اثر می ¬کند و نهایتا منجر به نابود شدن ریشه مو می گردد. بنابراین هرچه موی فرد تیره تر و ضخیم تر باشد لیزر اثر بهتری بر روی آن خواهد داشت. از طرفی به علت وجود ملانین در پوست هرچه پوست روشن تر باشد ملانین مو آن را بهتر جذب می کند، لذا افراد با پوست روشن و موی ضخیم و تیره بهترین کاندید لیزر موهای زائد می باشند
یک متخصص پوست در پاسخ به برخی شائبه‌ها درباره عوارض ناشی از لیزر موهای زائد نظیر ناباروری و یا تاثیر در غدد لنفاوی بدن، تاکید کرد: لیزر موهای زائد، عوارض طولانی مدت شناخته شده‌ای ندارد
از دارو های لایه بردار به مدت دو ماه قبل استفاده نکرده باشید. 24 ساعت قبل از لیزر سطح پوست کاملا با ژیلت اصلاح شده باشد. از 2 هفته قبل از درمان از برنزه کردن با آفتاب یا سولاریوم خودداری شود. از 1 ماه قبل از لیزر از هیچ روشی برای کندن موها از جمله اپیلاسیون، بند ،وکس،موچین و .. استفاده نشده باشد. در صورت استفاده از داروهای:ماینوکسیدیل،فنی تویین،سیکلوسپورین،ایزوترتینوئین،راکوتان( آخرین مصرف 4 ماه و دوز بالا 6 ماه قبل باشد دوز خیلی پایین با ویزیت پزشک ) ،کورتون،Retin_A،اطلاع دهید در صورت لزوم در موارد خاص حتما با پزشک وقت مشاوره داشته باشید
به این علت که اشعه لیزر روی ریشه مو تاثیر گذاشته و فولیکول مو را از بین می برد. اگر کمتر از یک ماه قبل از جلسه لیزر موها از ریشه کنده شده باشد ریشه ای وجود ندارد که لیزر در آن اثر بگذارد و بنابر این تاثیر لیزر کمتر می شود.
داشتن آرایش روی پوست، استفاده از خوشبو کننده، استفاده از کرم‌های موضعی یا بی‌حس‌کننده‌های موضعی مختلف. خشکی بیش از حد پوست که ممکن است در اثر مصرف داروهایی مانند راکوتان (قرص ضد جوش) به‌وجود آمده باشد. پوست‌های بسیار حساس که احتمالا در اثر لایه‌برداری بسیار نازک شده‌اند. داشتن بیماری‌های پوستی خاص مانند: اگزما، کهیر، هرپس، عفونت فعال، پسوریازیس و … درصورتی از سولاریوم یا تیرگی مصنوعی دو هفته نگذشته باشد. تکان خوردن‌های ارادی و غیر ارادی هنگام لیزر. در صورتی که تایپ پوستی فرد با طول موج انتخاب شده هماهنگی نداشته باشد

میکرودرمی

میکرودرمی

میکرودرمی

 • میکرودرمی روش درمانی زیبایی است که طی این فرآیند بالاترین لایه پوست توسط متخصص با کمک وسیله دستی کوچکی تراشیده می شود. میکرودرمی باعث لایه برداری پوست، کاهش نشانه های پیری و پوستی هرچه یکنواخت تر و یکدست تر می شود. این فرآیند در افراد با هر رنگ پوستی ایمن است.
 • میکرودرمی

 • معمولا میکرودرمی توسط متخصصین مراقبت های سلامت انجام می شود ولی کیت های خانگی نیز در برخی فروشگاه ها عرضه می گردد.
  در این مقاله سعی داریم تا با جزییات بیشتری میکرودرمی و اثرات آن را مورد بررسی قرار دهیم. همچنین نحوه آمادگی، عوارض جانبی احتمالی و تفاوت این فرآیند با درمابراسیون را برایتان شرح خواهیم داد.

  میکرودرمی چیست؟

  روش زیبایی که متخصص، توسط میله ای با ملایمت سطحی ترین لایه پوست را با اسپری کردن خرده کریستال ها و سایش آنها روی پوست لایه برداری میکند. هدف از انجام این روش کمک به جوانسازی پوست است.
  اصولا این پروسه نباید دردناک باشد. طبق اظهارات آکادمی پوست آمریکا انجام این روش برای صورت 30-40 دقیقه و برای گردن 20 دقیقه زمان می برد. بعد درمان ممکن است تورم مختصر و علایمی مشابه آفتاب سوختگی به مدت چند روز تجربه کنید.
  برای ایجاد نتایج مطلوب و جوانسازی پوست ممکن است نیاز به 5 الی 16جلسه درمان باشد.
  براساس ویژگی ها و نیازهای پوستی هر فرد، میتوان جلسات درمان را با فواصل هفتگی، هر دو هفته یکبار یا ماهانه برگزار کرد.
  اکثریت افراد این روش را برای جوانسازی ظاهر پوست صورت و گردن انتخاب میکنند ولی این روش برای هر ناحیه ای از پوست قابل انجام است.
  نتایج حاصل دائمی و ماندگار نیست.

  مزایا و کاربردهای میکرودرمی

  هدف درمان دستیابی به پوستی صاف و لطیف، شاداب تر و یکدست می باشد.
  افراد اغلب برای رسیدن به اهداف زیر نیز میکرودرمی را انتخاب می کنند:

  • کدورت و تیرگی پوست صورت
  • غیریکنواخت بودن رنگ پوست
  • غیریکنواخت بودن بافت پوست 
  • لک های پیری
  • تیرگی های بجا مانده از آکنه
  • ملاسما، مشکل پوستی رایج که باعث ایجاد لکه‌هایی تیره رنگ در صورت می شود
  • جای زخم ها

  متخصصین پوست از این روش برای اثر بخشی بهتر محصولات روشن کننده و ضد پیری پوست نیز استفاده میکنند، زیرا که این فرآیند به نفوذ بهتر کرم ها به پوست کمک می کند.

  میکرودرمی چگونه انجام میشود؟

  میکرودرمی جزو درمان هایی محسوب می شود که حتما باید در کلینیک انجام داده شود و معمولا به طور تقریبی یک ساعت زمان لازم دارد. و عمدتا توسط متخصص پوست دارای مجوز انجام می گیرد.
  استفاده از بی حس کننده های موضعی یا بیهوشی قبل میکرودرمی ضروری نیست.
  در طول جلسه شما روی صندلی راحتی می نشینید و متخصص با کمک دستگاه دستی خرده ذرات را روی سطح پوست اسپری کرده و لایه  برداری میکند. بعد درمان مرطوب کننده و همچنین کرم ضد آفتاب برای پوستتان مورد استفاده قرار می گیرد.
  میکرودرمی اولین بار در سال 1996 توسط سازمان غذا و داروی آمریکا مورد تایید قرار گرفت. از آن زمان به بعد صدها دستگاه میکرودرمی تولید شده است.
  بر اساس دستگاهی که مورد استفاده قرار میگیرد روش های انجام پروسه متفاوت است:

  1. دستگاه مجهز به سری الماسی

  دستگاه مجهز به سری الماسی جهت لایه برداری ملایم سلول های مرده پوست طراحی شده است. همزمان با لایه برداری سلول های مرده فورا با مکش به داخل دستگاه کشیده می شوند. 
  عمق لایه برداری به میزان فشار وارد شده به دستگاه و مدت زمانی که دستگاه در تماس با پوست قرار می گیرد، بستگی دارد. این نوع سری میکرودرمی بیشتر برای نقاط حساس پوست صورت مانند دور چشم ها کاربرد دارد.

  2. میکرودرمی کریستالی دستگاه

  در این روش از دستگاه دستی ای استفاده می شود که با پاشیدن خرده کریستال ها لایه های خارجی پوست را مانند سمباده سائیده و لایه برداری می کنند. همانند سری الماسی، سلول های مرده با مکش همزمان به داخل دستگاه  کشیده می شوند.
  آلومینیوم اکساید و سدیم بی کربنات از انواع مختلف کریستال های قابل استفاده می باشند.

  3. هیدرودرمی

  هیدرودرمی متد جدیدتری محسوب می شود که عمل لایه برداری بدون استفاده از کریستال و همزمان با تزریق مواد مغذی به پوست انجام می گردد. کل فرآیند موجب تحریک تولید کلاژن و افزایش خونرسانی پوست می شود.

  مقایسه میکرودرمی با درمابراسیون

  میکرودرمی نسبت به درمابراسیون روشیست که دارای نقاهت کمتریست.
  در روش درمابراسیون از روش های تهاجمی تر برای برداشتن لایه سطحی پوست استفاده می کنند. متخصص پوست درمابراسیون را برای آثار به جا مانده از آکنه، تصادفات و عمل جراحی یا برای پاک کردن تتوها پیشنهاد میکنند.
  درمابراسیون فقط برای افراد با پوست روشن مناسب است در حالیکه میکرودرمی برای افراد با هر رنگ پوستی قابل انجام می باشد.

  آمادگی های لازم برای میکرودرمی

  قبل از انجام میکرودرمی حتما با متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. متخصصین پوست معمولا جلسه ای برای مشاوره پیشنهاد میدهند.
  موضوعات مورد سوال از افراد قبل از میکرودرمی:

  • نتایج قابل انتظار
  • تعداد جلسات درمانی مورد نیاز
  • عوارض جانبی بالقوه
  • ریسک فاکتور ها
  • هزینه درمان


  افراد ممکن است علاقمند باشند عکس های قبل و بعد از درمان را ببینند یا با افرادی که میکرودرمی انجام داده اند صحبت کنند.
  متخصص پوست در طول مشاوره پوست فرد را ارزیابی میکند تا از اینکه میکرودرمی گزینه مناسبی برای پوست مراجعه کننده هست، اطمینان حاصل کند.

  خطرات و عوارض جانبی میکرودرمی

  افرادی که درمان های ضد آکنه حاوی ایزوترتینوئین در طی 6 ماه اخیر دریافت کرده اند نباید میکرودرمی انجام دهند، زیرا این افراد بیشتر مستعد بروز عوارضی مانند باقی ماندن جای زخم و تشکیل لکه های پوستی هستند.
  در صورت مشاهده هر گونه لک پوستی که بزرگتر شده، خونریزی کرده یا دچار هر نوع تغییری شده است سریعا به پزشک خود اطلاع دهید. این موارد میتوانند نشانه سرطان پوست باشند.
  چند روز بعد از انجام میکرودرمی ممکن است علایم زیر را تجربه کنید:

  • تورم پوست
  • قرمزی پوست مشابه آفتاب سوختگی
  • کبودی
  • احساس سوزش یا خارش
  • افزایش حساسیت به نور خورشید

  بعد درمان حتما از پوست خود در مقابل اشعه خورشید محافظت کنید. اینگونه از حصول نتایج ایده آل و کاهش خطر عوارض جانبی اطمینان حاصل خواهید کرد. میکرودرمی برای کسانی که جای زخم هایشان از بین نمیرود و افرادی که تب خال میزنند مناسب نیست. 

  زمان ریکاوری

  اکثر افراد برای ریکاوری به زمان خاصی نیاز ندارند و اگر فردی دچار عوارض بعد درمان شود، معمولا طی چند روز رفع خواهد شد.
  در بیشتر افراد پوست در طی یک هفته آمادگی لازم برای انجام نوبت بعدی میکرودرمی را پیدا میکند.

  هزینه میکرودرمی

  هزینه ها بسته به موارد زیر وابسته است:

  • مهارت متخصص
  • تعداد جلسات
  • نوع میکرودرمی
  • موقعیت و محل کلینیک 

  معمولا بیمه ها هزینه را پوشش نمی دهند، حتی اگر توسط متخصص پوست انجام گردد.

  آیا میتوان در خانه میکرودرمی انجام داد؟

  امروزه تعداد زیادی کیت های خانگی میکرودرمی در فروشگاه ها یا به صورت آنلاین موجود است. مراکز زیبایی نیز میکرودرمی را ارائه می نمایند.
  آکادمی های پوست توصیه میکنند در صورت تمایل به انجام این روش در محلی به جز کلینیک پزشکی، حتما از قبل با یک متخصص پوست در این مورد صحبت کنید.
  مشاوره جهت اطمینان از مناسب بودن میکرودرمی برای پوست فرد می باشد که بعدا دچار عوارض ناخواسته ی احتمالی نگردد.
  هم چنین در مشاوره نحوه برخورد صحیح با عوارض جانبی احتمالی، آموزش داده می شود.

  مراقبت های بعد از میکرودرمی

  بعد درمان نیاز به استراحت ندارید یا در صورت نیاز استراحت کوتاه مدت کافی است. اصولا باید بتوانید فعالیتهای روزانه خود را فوراً از سر بگیرید.
  پوست خود را مرطوب نگه دارید و از محصولات مراقبت از پوست ملایم استفاده کنید. حداقل تا یک روز پس از درمان از مصرف داروهای موضعی آکنه خودداری کنید. محافظت از پوست در برابر اشعه خورشید و استفاده از ضد آفتاب بسیار مهم است. در چند هفته اول پس از درمان، پوست شما می تواند نسبت به نور خورشید بسیار حساس باشد.
  انتظار می رود بلافاصله بعد از درمان، نتایج قابل توجه ای مشاهده کنید. تعداد جلسات مورد نیاز بر اساس شدت مشکلات پوستی فرد و همچنین انتظارات وی از درمان تعیین می گردد.
  احتمالا مرکزی که مراجعه میکنید، برنامه ای برای تعداد جلسات اولیه و همچنین درمان نگه دارنده دوره ای تنظیم خواهد کرد.

  جمع بندی

  میکرودرمی روش درمانی زیبایی است. هدف درمان دستیابی به پوستی لطیف، یکنواخت و یکدست از لحاظ رنگ و بافت می باشد.
  معمولا به انجام جلسات متعدد نیاز هست که در طول جلسات متخصص با کمک دستگاه دستی کوچکی لایه سطحی پوست را لایه برداری میکند.
  اکثر افراد از این روش برای کاهش اثرات قابل مشاهده ی پیری یا از بین بردن لک های بجا مانده از جوش ها استفاده میکنند.
  با اینکه روشی بدون نقاهت محسوب می شود ولی میتواند باعث بروز عوارض جانبی از قبیل سوزش، خارش، تورم و همچنین افزایش حساسیت به نور خورشید گردد. 
  اگرچه کیت های خانگی نیز برای میکرودرمی موجود هستند ولی معمولا توسط پزشک متخصص پوست یا متخصص مراقبت های پوستی انجام میشود. در صورتی تمایل به انجام میکرودرمی کلینیک زیبایی یلدا در خدمت شما خواهد بود.

خدمات مرتبط